Większość Polaków nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Zapewne moglibyśmy obyć się bez kawy. Ale… po co?
Palarnia Kawy Mieszkowice
Krótka historia kawy w Polsce
Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Własnych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można stwierdzić, że dosłownie wkroczyła „na salony”, bo raczyła się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie grupa osób miała ją zbyt bardzo szkodliwą. Z okresem jednak kawa stała się łatwiejsza i traciła swój elitarny charakter, na co spośród pewnością były wpływ powstające z XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy rozwijały się dobrym do przewidzenia torem – dojazd do niej istniał coraz łatwiejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i przez ostatnie spożycie kawy coraz wyższe. Zmiany z pewnych powodów zaszły w okresie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, by w czasie drugiego światowego konfliktu stać się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back spotkał w latach PRLu, kiedy picie kawy na określone zaszło w styl niemal wszystkim Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w naukach. Najlepsze marki były szmuglowane i dostarczane spod lady lub brane w Pewexie, były także pewną spośród najbardziej cenionych form łapówek.
Kawa we obecnej Polsce
W terminach współczesnych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy kilka czy dużo doceniane, a prawdziwi kawosze wynoszą nie tylko nasze ulubione marki, ale jednocześnie techniki parzenia. Ekspertami w współczesnej części są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy zatem nie tylko zawód, a często również sztuka taż w sobie. Lecz we swej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek spośród nas pisze to kilka inaczej.
Palarnia Kawy Mieszkowice
Jak parzą kawę Polacy?
W najprostszym wydaniu parzenie kawy w lokalnej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni goszczą na materiały najłatwiejsze do stworzenia – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana bądź te rozpuszczalna jest brana tak samo, a potem wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w istoty cukru i mleka. Co bardziej wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, choć nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed daniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.
Palarnia Kawy Mieszkowice
Większy poziom wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – będące do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce układa się na swobodnej kuchence, nie stanowi obecne danie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój wykonany w kawiarce jest tak dobry w dodatku.
Palarnia Kawy Mieszkowice
Jednak znacznie najdoskonalszym sposobem parzenia kawy, na który coraz częściej przyjmują się Polacy, jest zastosowanie ekspresu. Ekspresy do kawy były szybko zresztą jasne zaś w terminach PRL-u jednak trzeba przyznać, że z drugiej pory bardzo się zmieniły – pod każdym względem.
Palarnia Kawy Mieszkowice
Kawa z ekspresu, niezależnie z jego rodzaju, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z kolejki w rozgrywce z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a jeszcze zdecydowanie szerszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie odnoszą się one jedynie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W walkę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na które warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie stanowi jeszcze sporego kosztu dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w cały ekspres do kawy da się w formie codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.
Palarnia Kawy Mieszkowice
Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?